piątek, 10 września 2010

Diamenty najstarsze na ziemi !

Ostatnie badania naukowe dowiodły że diamenty powstały co najmniej 990 millionów lat temu, a spotyka się i diamenty których wiek szacuje się na 4.25billion lat, tym samym diamenty stały się pre-celownikiem dla określania wieku najstarszych form życia na Ziemi.
Diamenty stanowią "kapsułę czasu" - najpiękniejsze skamieniałości, przetrwały niczym kapsuła czasu na naszej stale zmieniającej się, ewoluującej planecie. Diamenty tworzą się pod naporem ogromnego ciśnienia, między 45 i 60 kilo barów oraz w temperaturze od 900 do 1300 stopni Celsjusza. Takie warunki , odpowiednie ciśnienie i temperaturę można spotkać na głębokości 125 - 200 km poniżej powierzchni ziemi.
Diamenty docierają do powierzchni ziemi przez tzw. "rury" kimberlitowe.
Są to leje w skorupie ziemi , którymi wydostaje się stopiona magma z głębi płaszcza Ziemi . Rozszerzający się objętościowo roztopiona magma , zawierająca rozpuszczony dwutlenek węgla, porusza się z prędkością 180 kilometrów na godzinę i po osiągnięciu słabszych punktów w skorupie ziemskiej wydostaje się na jej powierzchnię w wyniku wybuchu wulkanu.
Diamenty można znaleźć w źródłach skał wulkanicznych znanych jako tzw. depozyty pierwotne. Kiedy dochodzi do rozkładu tych skał przez czynniki naturalne, takie jak erozja , porwanie przez wodę, skała z pokładem diamentowym może zostać przeniesiona bardzo daleko od złoża pierwotnego. Miejsca gdzie występują diamenty złożone z dala od źródeł skał wulkanicznych znane są jako depozyty lub złoża "wtórne".




Na zdjęciu surowy diament w skale kimberlitowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz